Upravljanje projektom se fokusira na planiranje i organizaciju projekta i njegove resurse. To uključuje identifikaciju i upravljanje životnim ciklusom koji će se koristiti, primenom istog kod korisnički-centralizovanog dizajniranja, kreiranje projektnog tima; i efikasno vođenje tima kroz sve faze do završetka projekta.
Vrednost Projekt Menadžmenta
Kroz pravilno upravljanje projektom, možete osigurati da su svrha / vizija i ciljevi projekta održani, i sve to dok podržavaju zadatke i ciljeve publike. Pored toga, izbegavate rizike i efektivno i efikasno koristite raspoložive resurse. Pravilno upravljanje projektom također pomaže članovima tima da razumeju svoje odgovornosti, očekivane isporuke („deliverables“) i raspored koji svi moraju slediti da bi projekt bio završen na vreme i u okviru budžeta.
Oblasti u okviru Projekt Menadžmenta
Project Management Institute (PMI) je identifikovao deset oblasti znanja u okviru upravljanja projektima:
Upravljanje integracijom
Upravljanje opsegom
Upravljanje vremenom
Upravljanje troškovima
Upravljanje kvalitetom
Upravljanje ljudskim resursima
Upravljanje komunikacijom
Upravljanja rizikom
Upravljanje nabavkom
Upravljanje „Stakeholder“-ima
Formiranje projektnog tima i podsticanje komunikacije
Zavisno od potreba vašeg projekta, veličina vašeg tima i uloge se mogu razlikovati. Imajte na umu da članovi vašeg tima mogu obavljati jednu ulogu ili više njih.
Bez obzira na veličinu tima, važno je da se identifikuje kako će tim međusobno komunicirati i sarađivati. To unapred uključuje razmatranje:
Planiranih / redovnih sastanaka
Koliko će formalni sastanci biti
Da li će sastanci biti održavani lično, virtuelno, ili na oba načina
Kako će projektni tim upravljati dokumentacijom i sarađivati na radu sa istom
Gde će dokumenti biti arhivirani i kako će se vršiti kontrola verzija dokumenata
Workflow za odluke i odobrenja
Faze projekta, životni ciklusi i primena principa korisnički-centralizovanog dizajniranja
Projekti su obično podeljeni u faze. Svaka faza opisuje posao koji treba da se uradi i članove tima koji su uključeni. Generalno, da bi pojedina faza mogla biti smatrana završenom, konkretne isporuke („delivarebles“) trebaju biti završene i predate. Međutim, neki projektni timovi se odlučuju za primenu brzog praćenja, kada se faze preklapaju.
Životni ciklus definiše početak i kraj projekta; i predstavlja sve faze zajedno. Prilikom definisanja životnog ciklusa projekta, prva faza je označena kao Korak 0. Ona obično obuhvata vizuelizaciju i konceptualizaciju projekta. Prema Project Management Institutu (PMI), životni ciklus najčešće ima četiri ili pet faza, ali neki mogu imati više.
Najčešći pristupi životnom ciklusu su Waterfall i Agile. Bez obzira koji pristup izaberete, moraćete uključiti najbolju praksu i metode korisničko-centralizovanog dizajniranja (User-Centered Design, UCD). Na visokom nivou, proces UCD uključuje sledeće korake: planiranje, prikupljanje i analizu podataka, pisanje sadržaja, projektovanje i razvoj prototipova sistema, i testiranje.
Plan projekta i „Charter Agreement“
Prilikom definisanja vašeg projekta, važno je da se dođe do plana projekta oko kojega je projektni tim unapred saglasan tako da može poslužiti kao referentna tačka tokom projekta. Tokom skiciranja svog plana, pobrinite se da naglasite kako planirate uključiti najbolju praksu i metodologiju korisničko-centralizovanog dizajniranja (UCD). Većina projektnih planova naglašava:
Ciljeve
Opseg, što je u korelaciji sa projektnim zahtevima
Resurse, uključujući tehnologiju, budžet i uloge i odgovornosti tima
Raspored
Pretpostavke
Zavisnosti
Procena rizika i plan upravljanja
Promenu plana kontrole
Na kraju projektnog plana, zavisno od potreba vašeg tima, možete odabrati da uključite „Charter Agreement“. Charter Agreement je dokument od najčešće jedne strane koji potpisuje Sponzor Projekta da je saglasan sa poslom koji treba da se uradi kako je navedeno od strane tima u projektnom planu. Zapamtite, međutim, da uspešni timovi unapred razumeju da se stvari menjaju i da će morati da se prilagode. Plan projekta utvrđuje osnovu za pretpostavku kako će se projekat odvijati, a zatim pruža informacije o procesu uzimanja u obzir promena, ako se pojave.
Kreiranje rasporeda
Rasporedi su važni delovi upravljanja projektima jer vam pomažu pri merenju napretka kako projekat odmiče. Oni također pomažu da se opiše kako se svaki član tima uklapa u ukupnu sliku i pokazuju zavisnosti.
Rasporedi reflektuju životni ciklus podeljen na konkretne isporuke („deliverables“) i dodirne tačke. Oni određuju šta treba da se uradi i ko je kontakt odgovoran za rad.
Izvori i reference:
Questions to Ask at Kick-Off Meetings
The Project Management Institute A Guide to Project Management Body of Knowledge
Russ Unger and Carolyn Chandler’s A Project Guide to UX Design: For User Experience Designers in the Field or in the Making (2nd Edition).
Project Management Basics Presentation Site exit disclaimer.